Page d’accueil

dimanche 11 décembre 2016

Algieria: Zmarł dziennikarz więziony za obrazę prezydenta na Facebooku

Dziennikarz Mohamed Tamalt w lipcu został skazany na dwa lata więzienia za obrazę prezydenta. Zmarł w szpitalu w Algierze. Jak podają służby więzienne, przyczyną śmierci było zapalenie płuc.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Organizacja Human Rights Watch podaje, że 42-letni Mohamed Tamalt, posiadający obywatelstwo algierskie i brytyjskie, został zatrzymany 27 czerwca i skazany 11 lipca na dwa lata pozbawienia wolności za umieszczane na Facebooku treści, w tym za wiersz zawierający wersy uznane przez sąd za obelżywe wobec prezydenta Abdelaziza Butefliki. W sierpniu wyrok został potwierdzony w drugiej instancji.
Po aresztowaniu w czerwcu dziennikarz rozpoczął protest głodowy.
Według informacji mecenasa Amina Siduma, Tamalt od trzech miesięcy pogrążony był w śpiączce. Służby więzienne podały, że przyczyną zgonu było zapalenie płuc, stwierdzone przez lekarzy dziesięć dni wcześniej.
Amnesty International wezwała w niedzielę algierskie władze do przeprowadzenia bezstronnego, pogłębionego śledztwa w sprawie okoliczności śmierci dziennikarza.
Organizacja Reporterzy bez Granic oświadczyła, że jest zaszokowana śmiercią Tamalta. - Ta wiadomość jest jak uderzenie obuchem w głowę dla wszystkich, którzy bronią wolności informacji w Algierii - czytamy w komunikacie przekazanym AFP.
Wcześniej organizacje pozarządowe bezskutecznie apelowały do władz w Algierze o bezwarunkowe uwolnienie dziennikarza i uchylenie wyroku wobec niego.

leBloggers

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire